6 trendów kolorystycznych, które będą rządzić w 2023 r., według ekspertów ds. kolorów

Zapowiada się dużo cieplej! Nadeszła era żywiołowości. Najlepsi eksperci od kolorów w kraju ogłaszają koniec panowania neutralnych i chłodnych tonów. Przewiduje się, że w 2023 r. popularność odważnych, zabawnych tonów z cieplejszej strony koła kolorów gwałtownie wzrośnie. Powód: ludzie coraz chętniej wybierają kolory jako sposób na wyrażenie siebie.

 

Laurie Pressman, wiceprezes Instytutu Kolorów Pantone , wyjaśnia, że ​​ludzie nie tylko przechodzą do odważniejszych kolorów, ale używają ich w sprytny sposób — zwłaszcza w domach. „Chodzi o nasze pragnienie twórczej ekspresji” — mówi Pressman. „Rozumiejąc, że nasze otoczenie wpływa na nasze zdrowie psychiczne, wielu wyraża swoją kreatywność w domu, aby zwiększyć swoje poczucie radości i dobrego samopoczucia”.

 

Ludzie nie boją się już zdecydować się na odważną farbę do jadalni lub tapicerować sofy w pryzmatyczne wzory. Zamiast tego zastanawiają się, w jaki sposób mogą łączyć ze sobą różne kolorowe historie, aby stworzyć osobistą przestrzeń, która jest dla nich całkowicie wyjątkowa. Andrea Magno, dyrektor ds. marketingu kolorów w firmie Benjamin Moore , zauważa ponadto, że może nie być lepszego sposobu na odświeżenie domu niż zastosowanie żywszej palety.

6 trendów kolorystycznych

„Wiemy, że przejście do bardziej odważnego koloru może nie być łatwe, ale kiedy już ludzie zdecydują się na kolor, który jest odważny, nasycony lub głęboki – nawet w najmniejszych przestrzeniach, są w stanie doświadczyć transformującej mocy koloru. – mówi Magno.

 

Chociaż wybór odpowiedniego odcienia naprawdę sprowadza się do osobistych preferencji, istnieje kilka rodzin kolorów, które zarówno Pressman, jak i Magno przewidują, że pojawią się wszędzie w nadchodzącym roku. Dla tych, którzy szukają inspiracji, oto trendy kolorystyczne dix, które będą hitem w 2023 roku.

 

1. Efektowne czerwienie i pomarańcze

Benjamin Moore odwrócił się od kojących odcieni minionych lat, aby ogłosić „ Malinowy rumieniec ” oficjalnym kolorem roku. Decyzja oznacza większy ruch w branży wyposażenia wnętrz w kierunku bardziej nasyconych odcieni.

 

„W 2023 roku wyczuliśmy tęsknotę za odważnymi, nasyconymi kolorami i przejściem w kierunku kolorów, które są nieco nieoczekiwane, zwłaszcza po kilku latach neutralnych i stonowanych odcieni zajmujących centralne miejsce” – mówi Magno. „Nadszedł właściwy czas, aby podkreślić kolor, który zachęca do kreatywności i ekspresji poprzez kolor, nawet jeśli oznaczało to zerwanie z wypróbowanymi i prawdziwymi”.

 

W szczególności przewiduje się, że popularność kolorów z rodzin czerwonych, pomarańczowych i terakotowych wzrośnie ze względu na ich zdolność do wyprowadzania ludzi z ich stref komfortu i bycia bardziej wyrazistymi w doborze kolorów. Pressman dodaje: „tony w tych rodzinach kolorów, zwłaszcza te czerwienie i pomarańcze, które są bardziej żywe, dodają energii i podnoszą na duchu”.

 

2. Cudowna magenta

Chociaż magenta wywodzi się z rodziny czerwonych, wnosi żywego ducha, którego ludzie będą pragnąć w nadchodzącym roku. Pantone Color Institute nazwał Viva Magenta oficjalnym kolorem roku 2023 ze względu na jego radosny, ale potężny charakter . Czerwień z subtelnymi nutami fioletu i magenty bezbłędnie uzupełnia wiele różnych palet kolorów, od tych po bogatszej, biżuteryjnej stronie widma, po jaśniejszą, ziemistą paletę.

 

Pantone zauważa ponadto, że rzeczywistość wirtualna staje się coraz bardziej widoczna w naszym codziennym życiu, a odcień taki jak Viva Magenta jest w stanie rozwijać się w obu światach i zachęcać do eksploracji.

3. Niespodziewane zielenie

Zieleń o średniej tonacji zawładnęła domami na całym świecie ze względu na ich zdolność do gry z naturą. Podczas gdy kojący odcień ugruntował swoją pozycję jako neutralny, Magno wierzy, że unikalne odcienie zieleni – takie jak Savannah Green, która znalazła się w palecie marki Color Trends 2023 – mogą zagościć w domu.

 

„Zieleń Savannah jest doskonałym przykładem, ponieważ ma cytrusowy, kwaśny charakter, który może być nieoczekiwany w przypadku koloru ścian, ale użyty w pomieszczeniu tworzy przestrzeń, która jest jednocześnie zabawna i wyrafinowana”.

 

Wydaje się onieśmielające dozowanie ścian w kolorze elektrycznego szarości lub leśnej zieleni, ale obiecujemy, że wyniki sprawią, że zaniemówisz i zainspirujesz się.

 

4. Podstępne odcienie

Chociaż natura nadal inspiruje trendy kolorystyczne w 2023 roku, Pressman zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie „bardziej naturalnymi odcieniami związanymi z rzemiosłem”. W szczególności odcienie ciepłego brązu, które przypominają różne rodzaje drewna, minerały, a nawet klejnoty.

C2 Paint ogłosił Tiramisu, miedziany, średni brąz, jako kolor roku, który doskonale odzwierciedla ten ruch w kierunku organicznych tonów. Te kolory zapewniają wygodę i stabilność przestrzeni, zapewniając jednocześnie pełne niuansów tło, na którym można budować.

 

5. Podwyższony rumieniec

Dla niektórych neutralne kolory wydają się nieco nudne, gdy istnieje cały świat jasnych kolorów do eksperymentowania. Jednak eksperci od kolorów często wyjaśniają, że kolory te odgrywają ważną rolę w tworzeniu solidnej podstawy.

 

Zamiast chłodniejszych tonów, które widzieliśmy w przeszłości, dzisiejsze neutralne odcienie obejmują cieplejsze usposobienie z ziemistymi odcieniami. Firmy malarskie, takie jak Sherwin-Williams , które nazwały fioletowo-czerwony punkt kolorem roku , spodziewają się, że w nadchodzącym roku pojawi się więcej odcieni różu.

6. Alternatywy dla czerni

Czerń nigdy nie wyjdzie z mody, ale istnieje mnóstwo innych odcieni, które mogą nadać pomieszczeniu poczucie głębi i elegancji. W ramach swojej prognozy trendów kolorystycznych Benjamin Moore podkreśla Wenge, głęboką czekoladę z nutami fioletu i czerni, jako doskonałą alternatywę dla czerni.

 

Tymczasem Pressman zauważa, że ​​popularność zyskują również „ziemskie odcienie fioletu”. Te głębokie odcienie brązu, fioletu i zieleni niosą ze sobą cały dramatyzm i siłę czerni, ale wydają się nieoczekiwane i warstwowe.